Üyelik Girişi
ÇAKIR KÖYÜ
WEB SİTE REKLAM

Hakkımızda

 

 

   ŞEBİNKARAHİSAR

       Şebinkarahisar ilçesi Şehzadeler Şehri olarak anılan Karahisar-ı Şarkî adıyla Osmanlı İmparatorluğuna Sancak Beyliği yapmış bir kentimizdir. Kurtuluş Savaş'ının kazanılmasının ardından 1923 yılında livaların il yapılmasına karar verilmiş, bu karar neticesinde o günlerde liva olan Şebinkarahisar da il yapılmıştır. 10 yıl süre ile il durumunu muhafaza eden Şebinkarahisar 1933 yılında dünyadaki ekonomik krizin ülkemizdeki yansıması sonrası tasarruf amacıyla Rize, Mersin, Artvin, Aksaray, Niğde ve Osmaniye ile birlikte ilçe statüsüne getirilmiştir. Aynı kanunla il statüsünden ilçe statüsüne dönüştürülen diğer illerin hakları daha sonra  iade edilmiş ancak Şebinkarahisar'ımız hala ilçe statüsündedir.

Şebinkarahisar'ın il olması tarihten gelen bir haktır. Şebinkarahisar il olmaya çalışan İlçelerden biri değil, 1933 yılında müktesep hakkı elinden alınmış, İadesi İçin 77 yıldır Mücadele veren Eski Bir İldir.

 

      

  ÇAKIR KÖYÜ

Çakır köyü, Şebinkarahisar’ın batısında kurulmuştur. Şehir merkezine 10 km mesafededir. Bayhasan, Çağlayan, Saraycık ve Ahurcuk köyleriyle çevrilidir.

       150 hanelik Çakır Köyü, Çakır (merkez), Çileder , Yedipınar, Dedeli, Bayramlı, Çoğlu mahallelerinden oluşmuştur. Çakır Köyü’nün nüfusu 2010 kayıtlarına göre 487 kişidir.Yüzölçüm ve nüfus olarak Şebinkarahisar’ın en büyük köyüdür. Köy nüfusunun en az 10 misli insan Ankara, Eskişehir, Kayseri, Erzincan, Ordu, Samsun, Giresun, İstanbul, İzmir, Bursa, Yalova, Kocaeli gibi şehirlerde yaşamaktadır.

Ahlat, armut, erik, tavşan kirazı, kızambuk, kuşburnu, daum, fındık, kavak, söğüt, dut, ceviz, kiraz bitki örtüsünü teşkil etmektedir.

      Köyde yaşayan halk tarım ve hayvancılık yaparak geçim sağlamaktadırlar.Tarım üretimi yapanlar buğday , arpa , fiğ ,nohut , fasülye domates , biber , soğan ,patates ,kabak , lahana , salatalık yetiştirmektedir. Köyde hayvancılık gelişmiş olup genellikle büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır.Bazı aileler arıcılık yapmakta ve katkısız bal elde etmektedir.

   Şehir hayatından, trafikten,stresten ve hava kirliliğinden şikayet eden tüm gurbetçi hemşehrilerimizi Çakır Köyümüzü görmeye ve güzelliklerini yaşamaya davet ediyoruz. 

    

      
Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Çakır Köyü-ŞEBİNKARAHİSAR

ÇAKIR KÖYÜ VE MAHALLELERİ GÜZELLEŞTİRME GELİŞTİRME YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

 

   Çakır köyü gurbette yaşayan insanları vasıtasıyla 2007 yılında Çakır Köyü Yardımlaşma Derneğini kurmuştur.

Dernek kurucuları Hüsamettin Mantarcı, Zülal Uslu, Şehri Aşçı, Şenel Mantarcı, Metin Keleş, Murat Mantarcı ve Mehmet Uslu’dur. 

Dernek 2009 yılında yapılan tüzük değişikliği ile Çakır Köyü ve Mahalleleri Güzelleştirme Geliştirme Yardımlaşma derneği ismiyle Bayram MANTARCI başkanlığındaki yönetim kurulu ile çalışmalarına devam etmiştir. 

Derneğimiz web sitesiyle mesaj sistemiyle mail sistemiyle üyelerimiz arasındaki iletişimi ve haberleşmeyi sağlamaktadır. 

Yıl içerisinde yaptığı İstanbul Bahar Pikniği, Çakır Köyünde Ramazan Bayramı etkinlikleri, Gençlik Kolları çalışmaları , Futbol Takımı faaliyetleri ve Televizyon programlarıyla  köyümüz içersinde birlik ve beraberliği artırıcı faaliyetlerde bulunmaktadır. 

Derneğimiz resmi üye sayısı 170 olmakla birlikte İstanbul ve Çakır Köyü’ndeki binlerce Çakır'lıyı temsil etmektedir. 

Derneğimiz 10 yıllık bir sivil toplum örgütü olması dolayısıyla yapılması gereken bir çok çalışma bulunmaktadır.

Derneğimiz 26 Mart 2017 tarihinde 6.Olağan genel Kurulunu gerçekleştirerek üyelerimizin katılımıyla yeni yönetimini oluşturarak çalışmalarına devam etmektedir. 
q

ÇAKIR KÖYÜ VE MAHALLELERİ GÜZELLEŞTİRME GELİŞTİRME YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret68214
DERNEK YENİ ÜYELER
Ergin Mantarcı
Takvim
Hava Durumu
FUTBOL TAKIMIMIZ

2012/2013 ÇAKIR KÖYÜ FUTBOL TAKIMI

ÇaKIR KÖYÜ CHAT ODASI