Üyelik Girişi
ÇAKIR KÖYÜ
WEB SİTE REKLAM
Kasım Mantarcı
kasimmantarci@hotmail.com
Doğulu köklerimizden kopmadan batılı olabilmeyi başarmak :
12/05/2016

 

 

Türkiye bulunduğu coğrafya itibariyle doğu ile batı medeniyeti arasında sıkışmış, dönem dönem batıya meyletmiş ancak genetik kodları itibariyle doğulu olmaktan kurtulamamış kendine özgü bir kültür adacığıdır. 

Doğulu olmak ya da batılı olmak; övünülecek ya da utanılacak  tanımlamalar değildir. İkisinin de kendine özgü özellikleri vardır. Batı toplumlarının eğitim ve refah seviyesinin yüksek olması , doğu toplumlarının genel itibariyle savaş ve yoksullukla anılıyor olması batı medeniyetine olan ilgiyi artırmış ve sanki ideal bir toplum olmak için batılı olmak gerektiği algısı yerleşmiştir. Bu algı pek de yanlış olmamakla birlikte tam doğruyu ifade etmemektedir. Evet batı medeniyeti; orta çağ karanlığından sonra rönesans hareketliliği ile sorgulayan, araştıran, bilim üreten bir yapıya bürünmüş ve bununla halklarına huzur ve refah üretmiştir ancak batı medeniyeti; maddi dünyada yaptığı bu atılımları manevi dünyayla besleyememiş, insanların maddi doyuma ulaşmasına rağmen manevi olarak çöküş yaşamasına engel olamamıştır. Bu tespit benim subjektif bir tespitim değildir bilakis; batıda intihar vakalarındaki yükseklik , uyuşturucu kullanım oranları ve aile kurumunun dejenere olması ile ilgili somut araştırma sonuçlarına dayanmaktadır.

Türkiye batılı olmak ya da doğulu kalmak arasında bir seçim yapmamalı; batı toplumunun bilim, teknik, eğitim, sağlık, birlikte yaşama kültürü ve şehirleşme gibi kazanımlarını değerlendirmeli ve kendi toplumuna bu değerlerin yanında doğu medeniyetinin kazanımları olan; aile, değergamlık, merhamet, vefa ve erdemi ilave etmelidir.

Türkiye toplumunun huzuru, refahı ancak bu şekilde mümkündür. Birbirimizi ötekilemeden, birbirimizi farklılıklarımızla severek, çocuklarımızın geleceğini daha iyi nasıl kurarız  derdine düşmeli doğulu köklerimizden kopmadan batılı olabilmeyi başarmalıyız.Paylaş | | Yorum Yaz
770 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir fotoğraf ve gönülde bıraktığı hüzün... - 25/08/2017
Fani dünyanın koşuşturması ve telaşı içinde bazen yaşadığımız anı bazen de geçmişi unutabiliyoruz. Bulunduğumuz tüketim toplumu çağında hayatımızdaki bir çok değeri, bir çok kıymeti anlamadan önemini kavramadan yitiriyoruz.
Derneğimizin Hedefleri Nelerdir? - 24/02/2011
Çakır Köyü olarak 4 yıllık bir dernek geçmişimiz bulunmaktadır.Bu süre içersinde derneğimiz üye yapma üyeler arası iletişimi artırma ve çeşitli faaliyetlerle birliktelikleri sağlama gibi çalışmalar yapmıştır.
Çakır Köyü Derneğine İçerden Bir Bakış - 30/08/2010
Değerli hemşehrilerim; Derneğimizin yönetim kurulu üyesi olarak derneğimiz ve çalışmaları hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret40997
DERNEK YENİ ÜYELER
Ergin Mantarcı
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 6°
FUTBOL TAKIMIMIZ

2012/2013 ÇAKIR KÖYÜ FUTBOL TAKIMI

ÇaKIR KÖYÜ CHAT ODASI